آشنایی با اختلال اعتیاد به الکل

آشنایی با اختلال اعتیاد به الکل

اعتیاد به الکل یکی از شایع‌ترین اختلالات روان‌پزشکی در جهان غرب به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر، در مورد سوء مصرف الکل و اعتیاد به آن تحقیقات بالینی گسترده‌ای صورت گرفته است. الکل در تمامی سیستم‌های عصبی و شیمیایی تغییرات حاد و مزمنی ایجاد می‌کند.

اعتیاد به الکل یکی از شایع‌ترین اختلالات روان‌پزشکی در جهان غرب به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر، در مورد سوء مصرف الکل و اعتیاد به آن تحقیقات بالینی گسترده‌ای صورت گرفته است. الکل در تمامی سیستم‌های عصبی و شیمیایی تغییرات حاد و مزمنی ایجاد می‌کند. در نتیجه، مصرف بیش از حد الکل منجر به ایجاد علائم روانی شدید از جمله افسردگی، اضطراب و روان‌پریشی خواهد شد.

مصرف بیش از حد الکل در طولانی مدت در بدن، تحمل و انطباق بدنی شدیدی ایجاد می‌کند، به طوری که قطع مصرف آن سبب بروز سندروم محرومیت خواهد شد؛ این سندروم با احساس اضطراب، بی‌خوابی و فعالیت بیش از حد دستگاه عصبی همراه است.

مطالعات نشان داده است، بیشتر افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، اغلب مردان و زنان تحصیل‌کرده و با درآمد بالا هستند. 90 درصد جمعیت امریکا در طول عمر خود الکل مصرف می‌کنند و اغلب از اوایل نوجوانی مصرف آن را آغاز کرده‌اند. در ایالات متحده، اختلالات مرتبط با الکل، پس از بیماری‌های قلبی و سرطان، در رده سوم معضلات بهداشتی جامعه قرار دارد.

سوء مصرف الکل در افراد می‌تواند منجر به مشکلات زیادی از جمله فراموشی ناشی از الکل، رانندگی در حالت مستی، غیبت از محل تحصیل و کار به دلیل افراط در مصرف الکل شود. سالانه حدود 200 هزار مرگ به طور مستقیم با سوء مصرف الکل ارتباط دارد. خودکشی، بیماری‌های قلبی، سرطان و بیماری‌های کبدی از علت‌های شایع مرگ در افراد مبتلا به اختلال اعتیاد به الکل محسوب می‌شود.

جالب است بدانید حدود نیمی از مرگ و میرها در حوادث رانندگی، با راننندگان مست در ارتباط هستند. علاوه‌بر این، امید به زندگی در افرادی که به اختلال اعتیاد به الکل مبتلا هستند، حدود 10 درصد کمتر است.

میزان مصرف الکل در چه افرادی بیشتر است؟

عوامل محیطی و فرهنگی در سوء مصرف الکل در جامعه نقش مهمی دارند.

خصوصیات بالینی اختلال اعتیاد به الکل

الگوهای مصرف الکل اغلب با رفتارهای زیر همراه هستند:

چنانچه درباره اختلال اعتیاد به الکل، سوال یا نظری دارید در بخش دیدگاه مطرح کنید. اگر نیاز به مشاوره در مورد این اختلال دارید برای رزرو وقت با ما در تماس باشید.

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی یا بحران اگزیستانسیال (Existential crisis) زمانی اتفاق می‌افتد که انسان وجود و معنای زندگی خود را زیر سؤال

blog icon اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی یا Spelling Disorder عبارت است از ناتوانی در نوشتن صحیح، یادگیری و به خاطر سپردن الگو‌های املایی

blog icon روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی نوعی روش درمانی است که به افراد کمک می کند تا در مورد برطرف کردن مشکلات و مسائل

blog icon دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن، شکلی از ارتباط آلوده به ترس است؛ ترس از دست دادن و ترس از صمیمیت، که محققان شکل