بایسکشوال چیست؟

بایسکشوال چیست؟

تعریف بایسکشوال به انگلیسی Bisexual  به فردی گفته می شود که به هر دو جنس از انسان گرایش عاطفی و […]

تعریف بایسکشوال به انگلیسی Bisexual  به فردی گفته می شود که به هر دو جنس از انسان گرایش عاطفی و جنسی دارد. در سال 1824 که این کلمه وارد فرهنگ لغت شد به این معنا به کار می‌رفت که یک فرد دارای دو اندام جنسی زن و مرد باشد. اما با گذشت زمان مفهوم و معنی این کلمه بسیار تغیر یافت. به معنای واقعی بایسکشوال یک نوع تمایل جنسی است که در آن فرد به بیش از یک جنس تمایل دارد.

افراد دو جنس گرا و بایسکشوال به بیش از یک جنس علاقه عاطفی و جنسی داشته و با افراد همجنس گرا متفاوت هستند، هنوز محققان دلیل مشخصی برای پیدایش این نوع گرایش کشف نکردند و این افراد در بسیاری مواقع قابل شناسایی نیستند زیرا به دلیل ترس از طرد شدن در جامعه، خانواده و دوستان گرایش خود را بروز نمی دهند.

انواع بایسکشوال

متناوب:

این افراد معمولا با یک جنس (خواه همجنس، خواه غیر همجنس) وارد رابطه می شوند و پس از تمام شدن ارتباط خود می توانند با فردی با جنسیت جدید وارد یک رابطه تازه شوند.

دورانی:

بایسکشوال دورانی معمولا به افرادی گفته می شود که به طور کلی به غیر همجنس خود گرایش دارند. این افراد می توانند در شرایطی که فرد غیر همجنس آن ها در دسترس نباشد به یک همجنس نیز وارد رابطه جنسی و عاطفی شود.

عاطفی:

این افراد در رابطه عاطفی خود با شریکشان بسیار متعهد هستند. اما می توانند در روابط جنسی با هر دو جنس ارتباط برقرار کنند.

دوجنسگرای تفریحی:

این افراد معمولا در روابط جنسی خود با غیر همجنس دچار یکنواختی شده اند و به دلایلی چون هیجان و تنوع طلبی با جنس موافق خود نیز رابطه برقرار می کنند. این موارد بیشتر در افرادی که دچار سو مصرف الکل و مواد مخدر هستند اتفاق می افتد.

یکپارچه:

این افراد می توانند به طور هم زمان هم به همجنس و هم با غیر همجنس خود رابطه عاطفی و جنسی برقرار نمایند.

نهفته:

این افراد معمولا گرایش به هر دو جنس را در خود احساس می کنند اما به دلیل نگرانی از قضاوت دیگران هرگز آن را بروز نمی دهند.

علل بروز بایسکشوال چیست؟

همانطور که ذکر شد هنوز دلیل کاملا مشخصی برای گرایش های جنسی مختلف از جمله لزبین ها، گی و دوجنس گرایی یا بایسکشوال  بودن وجود ندارد و محققان همچنان به بررسی این موضوع می پردازند. اما مشخص شده مجموعه ای از عوامل محیطی و ژنتیکی منجر به این گرایشات می شود. این افراد به طور عمده از قبل تولد هنگام بارداری یا به دلایل بیولوژیکی و ژنتیکی این گرایش را دارند و در بسیاری مواقع کنترل آن دست خود فرد نیست.

بنابراین در اکثر اوقات با دارو، درمان و روان درمانی گرایش جنسی افراد دوجنسگرا قابل درمان و تغییر نیست، حداقل تا به الان با علم و پیشرفت تکنولوژی امروز قابل رفع نبوده است. اما محققان و متخصصان موافق اند که تنها یک دلیل برای گرایش جنسی بایسکشوال وجود نداشته و دلایل دیگر مرتبط با محیط، مانند نوع تربیت و شخصیت فرد در این موضوع نیز می تواند دخیل باشد و دوجنسگرایی در سنین پایین در فرد شکل می گیرد.

برخی محققان نیز با بررسی مغز افراد بایسکشوال اعلام کرده اند که هسته هیپوتالاموس قدامی در مردان بایسکشوال کوچکتر از مردان دگرجنسگرا بوده و تقریبا اندازه زنان دگر جنس گرا است. همچین فرضیه دیگر مطرح می کند، افرادی که کروموزوم Y اضافی داشته گرایشات بایسکشوال و تکانشگری در آن ها دیده می شود.

علائم بایسکشوال

نگاه ویژه به برقراری رابطه مقعدی

یکی از نشانه های بایسکشوال ها که در زنان مشاهده می شود، این است که بیشتر از رابطه واژینال به رابطه مقعدی علاقه دارند. به طوری که برای همسر شما تحریک مقعدی سریع تر اتفاق می افتد و حتی لذتبخش تر است.

جزئی شدن روی زیبایی های زنان دیگر

یکی دیگر از علائم بایسکشوال بودن زنان این است که به طور مداوم زنان دیگر را بررسی می کنند. به طوری که اگر همسر شما بایسکشوال یا دوجنس گرا باشد، در حضور شما از زنان دیگر تعریف می کند.

گرایش بیش از اندازه به نزدیکی و صمیمیت با زنان

جالب است بدانید زن بایسکشوال علاوه بر تعریف از زنان دیگر در حضور همسرشان و حتی توجه به جذابیت آن ها، با همجنسان خود ارتباط نزدیک بیشتری دارد.

علائم مردان بایسکشوال

مردانی که گرایش به بایسکشوال بودن دارند معمولا جذابیتهای زنانه را کمتر مورد توجه قرار میدهند و بیشتر به مشترکات بین زن و مرد توجه میکنند.

تفاوت هموسکشوال و بایسکشوال

همجنس گرایی یکی از گرایش های جنسی است که در آن فرد نسبت به همجنس خود حس عاطفی و فیزیکی دارد. همجنسگرایی (homosexual) و بایسکشوالی با یکدیگر تفاوت دارند، زیرا افراد دو جنس گرا می توانند به غیر همجنس خود نیز علاقه مند شوند در حالی که در افراد هموسکشوال فقط گرایش به همجنس وجود دارد.

آیا افراد دو جنسه همان افراد بایسکشوال هستند؟

افراد دوجنسه افرادی می باشند که به طور مثال با این که ظاهری پسرانه دارند اما روحیات و اخلاق و رفتار آن ها شبیه به دختر ها می باشد و برعکس. در حالی که افراد بایسکشوال افرادی هستند که با هر جنسیتی که باشند به هر دو جنسیت یعنی هم مرد و هم زن گرایش دارند.

پس این که بعضی افراد فکر می کنند افراد دوجنسه همان افراد بایسکشوال هستند کاملا اشتباه می باشد زیرا بایسکشوال از پایه و اساس با دو جنسه بودن فرق می کند. توجه داشته باشید که افراد بایسکشوال از نظر روحی و رفتاری، هیچ تضادی با جنسیتی که از خود نشان می دهند ندارند. برای مثال یک مرد بایسکشوال، از نظر رفتاری کاملا مردانه رفتار می کند و هیچ تمایلی به این که یک زن باشد ندارد.

آیا افراد بایسکشوال هم جنس گرا هستند؟

بیشتر افراد بر این باور هستند که افراد بایسکشوال همان افرادی هستند که به هم جنس خود گرایش دارند و یا به اصطلاح هم جنس گرا هستند.

اما این یک باور کاملا غلط و اشتباه می باشد زیرا افراد بایسکشوال افرادی هستند که به هر دو جنس گرایش دارند به طور مثال یک مرد بایسکشوال هم نسبت به مردان و هم به زنان گرایش جنسی دارد. در زنان هم این پدیده رخ می دهد و یک زن بایسکشوال به هر دو جنس هم زن و هم مرد می تواند گرایش داشته باشد.

برای دسترسی سریع به مشاوره روانشناسی آنلاین یا حضوری می توانید برای رزرو وقت مشاوره با شماره های مرکز مشاوره زرین فر تماس حاصل نمایید.

 

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی یا بحران اگزیستانسیال (Existential crisis) زمانی اتفاق می‌افتد که انسان وجود و معنای زندگی خود را زیر سؤال

blog icon اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی یا Spelling Disorder عبارت است از ناتوانی در نوشتن صحیح، یادگیری و به خاطر سپردن الگو‌های املایی

blog icon روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی نوعی روش درمانی است که به افراد کمک می کند تا در مورد برطرف کردن مشکلات و مسائل

blog icon دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن، شکلی از ارتباط آلوده به ترس است؛ ترس از دست دادن و ترس از صمیمیت، که محققان شکل