رفتار درمانی شناختی یا CBT

رفتار درمانی شناختی یا CBT

رفتار درمانی شناختی یا CBT نوعی از روان درمانی است که با تعدیل احساسات، رفتارها و افکار بیماران، باعث پیشبرد […]

رفتار درمانی شناختی یا CBT نوعی از روان درمانی است که با تعدیل احساسات، رفتارها و افکار بیماران، باعث پیشبرد حس شادکامی می شود. بر خلاف روانشناسی فروید که در پی تحلیل زخم های دوران کودکی برای رسیدن به علت مشکلات می باشد، رفتار درمانی شناختی بر تشویق بیماران جهت مبارزه با شرایط ناگوار و تغییر الگوی رفتاری مخرب، تاکید دارد.

رفتار درمانی شناختی بر روی افکار و تصوراتی که پیامد رفتار در فرد ایجاد می کند، تمرکز دارد و تصور فرد را نسبت به واقعیت واقع بینانه تغییر می دهد. این روش بر شناسایی افکار مضر می پردازد و به بررسی صحت این افکار با واقعیت موجود، توجه دارد. در صورت مغایرت افکار با واقعیت با استفاده از استراتژی هایی بر این افکار مقابله کرده تا آن­ ها را از بین ببرد.

CBT برای تمام سنین از کودکان تا نوجوانان و بزرگسالان قابل انجام است. طبق نتایج مطالعات، رفتار درمانی شناختی بر مواردی نظیر اختلالات افسردگی، اختلالات اضطرابی، اختلال استرس بعد از تروما، اختلالات خوردن، اختلالات وسواسی و دیگر موارد اثرات مثبتی دارد. همچنین می توان علاوه بر مشاوره روانشناسی حضوری، به صورت روان درمانی آنلاین نیز بیماران را درمان کرد.

طبق تحقیقات متعددی که در این زمینه انجام شده و نشان می‌دهد که رفتار درمانی شناختی یا همان CBT تا حد قابل توجهی به کیفیت زندگی کمک می کند و باعث افزایش عملکرد فرد در فعالیت های روزمره می‌شود.

انواع تکنیک های رفتار درمانی شناختی CBT: 

تکنیک های رفتار شناختی cbt برای درمان اضطراب و استرس:

رفتار درمانی شناختی CBT

رفتار درمانی شناختی که به معنی شناخت و مواجهه با افکار غیر واقعی و در نهایت یادگیری و پیاده سازی مهارت های حل مشکل است، برای درمان بسیاری از مشکلات روانی کاربرد دارد. امروزه این روش جز کاربردی ترین روش های روان درمانی می باشد. در این روش فرایند رفتاری و شناختی افراد مشخص می شود و به همراه تمرین های کاربردی که مورد علاقه درمان جویان می باشد، رفتار اصلاح می گردد. از مزایای این روش می توان به تعداد جلسات درمانی کمتر نسبت به سایر روش های درمانی و همچنین قابلیت مشاوره روانشناسی آنلاین اشاره کرد.

در صورتی که احساس می کنید این نوع از روان درمانی آنلاین برای شما می تواند مفید باشد، لطفا برای رزرو وقت مشاوره با شماره های مرکز روانشناسی زرین فر تماس بگیرید.

https://www.psychologytoday.com/intl/basics/cognitive-behavioral-therapy

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon تفاوت بیماری، اختلال و سندرم چیست؟

تفاوت بیماری، اختلال و سندرم چیست؟

اصطلاحات بیماری، اختلال و سندرم در حوزه روانشناسی بسیار پر تکرار هستند و ما گاهی از این اطلاحات، اشتباه

blog icon دلایل تنفر از خواهر و برادر

دلایل تنفر از خواهر و برادر

تنفر از خواهر و برادر پدیده‌ای است که در جامعه‌های مختلف به طور گسترده‌ای دیده می‌شود. این مسأله باعث

blog icon چرخ احساسات پلاچیک چیست؟

چرخ احساسات پلاچیک چیست؟

نام این مدل یا در واقع چرخ احساسات پلاچیک برگرفته از نام مطرح‌کننده آن یعنی “رابرت پلاچیک” است. رابرت پلاچیک

blog icon اختلال ساختگی چیست؟

اختلال ساختگی چیست؟

اختلال ساختگی تحمیل شده بر خود در افراد با جعل علائم یا نشانه‌های جسمانی یا روانشناختی یا ایجاد جراحت یا