اختلال بی‌خوابی و روش‌های تشخیص

اختلال بی‌خوابی و روش‌های تشخیص

اختلال بی‌خوابی از جمله اختلالات خواب-بیداری رایج است که در آن، فرد بیمار عموما از به خواب رفتن یا میزان […]

اختلال بی‌خوابی از جمله اختلالات خواب-بیداری رایج است که در آن، فرد بیمار عموما از به خواب رفتن یا میزان خواب خود شکایت دارد. طبق آمار، در حدود یک سوم افراد بزرگسال برخی علائم بی‌خوابی را گزارش کرده‌اند که 10 تا 15 درصد این موارد مربوط به اختلال بی‌خوابی در طول روز است و 6 تا 10 درصد آنان علائم حادتری داشته‌اند که می‌توان مشکل آن‌ها را اختلال بی‌خوابی تشخیص داد. تخمین زده شده است که حدود 40 تا 50 درصد افرادی که به اختلال بی‌خوابی مبتلا هستند، یک بیماری روانی دیگر نیز دارند.

روش‌های تشخیص اختلال بی‌خوابی

مشکلات خواب برای این که تحت عنوان اختلال بی‌خوابی تشخیص داده شوند باید حداقل سه شب در طول هفته و برای مدت سه ماه وجود داشته باشند و نیز مشکلات قابل توجهی در عملکرد فرد در محل کار، محل تحصیل و دیگر موارد به‌وجود آورد. افراد مبتلا به این اختلال معمولا دارای علائمی از قبیل: اشکل در شروع خواب، اشکال در حفظ خواب (بیداری‌های مکرر یا نشکلات بازگشت به خواب پس از بیداری) و بیدار شدن صبح زود همراه با ناتوانی در بازگشت به خواب هستند.

برای تشخیص این اختلال، روانشناس، سایر اختلالات خواب، عوارض جانبی داروها، سوء مصرف مواد، افسردگی و سایر بیماری‌ها را در فرد بیمار بررسی می‌کند. برخی از داروها و شرایط درمانی می‌تواند کیفیت و میزان خواب را تحت تاثیر قرار داد.

پزشک از طریق بررسی پیشینه بیماری، تست فیزیکی و تست خواب، اختلال بی‌خوابی را در بیمار مورد ارزیابی قرار می‌دهد. از طریق بررسی و مطالعه خواب شما، پزشک به میزان و کیفیت خواب شما پی می‌برد و اگر مشکل خاصی داشته باشید، آن را تشخیص خواهد داد. تاریخچه خواب شامل عادات خواب شماست که باید با پزشک خود در میان بگذارید؛ تاریخچه خواب شامل اطلاعاتی مانند زمان به رختخواب رفتن، زمان خوابیدن، زمان از خواب بیدار شدن، چرت زدن‌ها، ورزش، مصرف الکل و نوشیدنی‌های کافئین‌دار است.

اختلالات خواب ممکن است در هر سنی بروز کند اما در اغلب افراد در شروع جوانی اتفاق می‌افتد. نوع مشکلات بی‌خوابی در هر سنی متفاوت است. مشکلات به‌خواب رفتن بیشتر در میان جوانان شایع است و مشکلات میزان خوابیدن، بیشتر در میان افراد میان‌ سال و مسن‌تر رایج است.

علائم بی‌خوابی می‌تواند در اثر رویداد خاص در زندگی یا موقعیتی خاص بروز کنند.

چنانچه در مورد اختلالات خواب سوال یا نظری دارید، در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. جهت رزرو وقت مشاوره با ما در تماس باشید.

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon دیاتز استرس چیست؟

دیاتز استرس چیست؟

مدل دیاتز استرس به انگلیسی diathesis-stress model نظریه‌ای است که نشان می‌دهد اختلالات روانی و شرایط پزشکی ناشی از

blog icon عوامل ناتوانی در تصمیم گیری چیست؟

عوامل ناتوانی در تصمیم گیری چیست؟

عواقب ناتوانی در تصمیم گیری جدی است. در زندگی طبیعتاً با تصمیمات زیادی روبرو خواهید شد. برخی از انتخاب ها

blog icon رابطه پاراسوشیال چیست؟

رابطه پاراسوشیال چیست؟

روابط پاراسوشیال رابطه عشقی یک طرفه و پر از خیالی که هر فردی را در هر رده سنی‌ای، به خود

blog icon تاثیرات طلاق بر فرزندان

تاثیرات طلاق بر فرزندان

نمی‌توانیم تاثیر طلاق بر فرزندان را انکار کنیم. گاهی اوقات این مسئله به شیوه‌هایی بر بچه‌ها تأثیر می‌گذارد