آشنایی با اختلالات خواب-بیداری و انواع آن

آشنایی با اختلالات خواب-بیداری و انواع آن

خواب خواب برای سلامتی عمومی بدن ضروری است و مشکلات خواب می‌تواند سطح هورمون‌ها، حالات روحی و وزن فرد را […]

خواب خواب برای سلامتی عمومی بدن ضروری است و مشکلات خواب می‌تواند سطح هورمون‌ها، حالات روحی و وزن فرد را تحت تاثیر قرار دهد. افرادی که به اختلالات خواب-بیداری مبتلا هستند؛ عموما از کیفیت، زمانبندی و میزان خواب خود نارضایتی دارند.

انواع اختلالات خواب-بیداری

اختلالات خواب-بیداری انواع مختلفی دارند از جمله؛ اختلال بی‌خوابی، اختلال پرخوابی، حمله خواب، اختلالات خواب مرتبط با تنفس، اختلالات ریتم شبانه‌روزی خواب-بیداری، اختلالات برانگیختگی خواب، اختلال رفتار خواب REM یا حرکات سریع چشم، سندرم پاهای بی‌قرار و اختلال خواب ناشی از مصرف دارو.

ویژگی اصلی مشترک در تمامی این اختلال‌ها، تخریب و ناراحتی حاصل از اختلال خواب در طول روز است.

اختلالات خواب معمولا با افسردگی، اضطراب و تغییرات شناختی همراه است که پزشک شما در طول درمان، این موارد را نیز برنامه‌ریزی و مدیریت می‌کند. به علاوه، وجود آشفتگی‌های پایدار خواب از جمله بی‌خوابی و خواب‌آلودگی مفرط در فرد، می‌تواند زمینه‌ساز بیماری‌های روانی در آینده و اختلالات مربوط به مصرف مواد شود.

بیشتر بخوانید: اختلال بی‌خوابی و روش‌های تشخیص آن

آشفتگی‌های خواب می‌تواند نشانگر بیماری‌های عصبی و جسمی در فرد بیمار باشند که عموما با افسردگی و سایر بیماری‌های روانی رایج همراه هستند. اختلالاتی نظیر اختلالات خواب مرتبط با تنفس، اختلالات قلب و ریه نظیر نارسانی احتقانی قلب، اختلال انسداد مزمن ریوی، اختلالات اسکلتی مانند استئوآرتریت، از جمله آن‌ها هستند که نه‌ تنها مشکلاتی در خواب فرد ایجاد می‌کنند، بلکه ممکن است در طول خواب تشدید نیز بشوند.

چرا خواب مهم است؟

خواب یکی از نیازهای اساسی انسان است و برای سلامت جسمی و روانی فرد لازم است. دو نوع خواب در سیکل‌های خواب فرد در طول شب وجود دارد.  یکی از آن‌ها حرکات سریع چشم یا REM است که هنگام دیدن رویا اتفاق می‌افتد و دیگری خواب بدون REM است که  دارای سه فاز از جمله خواب عمیق است.

زمان خوابیدن نیز مهم است. بدن شما معمولا 24 ساعت فعالیت می‌کند و به شما کمک می‌کند زمان خواب خود را بدانید. میزان خواب مورد نیاز در سنین و افراد مختلف، متفاوت است. بر اساس مطالعات، بیشتر افراد بزرگسال به حدود 7 تا 9 ساعت خواب در هر شب نیاز دارند. اما بیشتر ما خواب کافی نداریم و در حدود 30 درصد افراد بزرگسال، کمتر از 6 ساعت در طول شب می‌خوابند.

چنانچه در مورد اختلالات خواب-بیداری سوال یا نظری دارید، در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید. برای رزرو وقت مشاوره به وبسایت ما مراجعه کنید.

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon تفاوت بیماری، اختلال و سندرم چیست؟

تفاوت بیماری، اختلال و سندرم چیست؟

اصطلاحات بیماری، اختلال و سندرم در حوزه روانشناسی بسیار پر تکرار هستند و ما گاهی از این اطلاحات، اشتباه

blog icon دلایل تنفر از خواهر و برادر

دلایل تنفر از خواهر و برادر

تنفر از خواهر و برادر پدیده‌ای است که در جامعه‌های مختلف به طور گسترده‌ای دیده می‌شود. این مسأله باعث

blog icon چرخ احساسات پلاچیک چیست؟

چرخ احساسات پلاچیک چیست؟

نام این مدل یا در واقع چرخ احساسات پلاچیک برگرفته از نام مطرح‌کننده آن یعنی “رابرت پلاچیک” است. رابرت پلاچیک

blog icon اختلال ساختگی چیست؟

اختلال ساختگی چیست؟

اختلال ساختگی تحمیل شده بر خود در افراد با جعل علائم یا نشانه‌های جسمانی یا روانشناختی یا ایجاد جراحت یا