اثر پروانه‌ای در علم روانشناسی

اثر پروانه‌ای در علم روانشناسی

اثر پروانه‌ای به این موضوع اشاره می‌کند که اتفاقات کوچک و جزئی زندگی ما گاهی اوقات سرنوشت ما را به […]

اثر پروانه‌ای به این موضوع اشاره می‌کند که اتفاقات کوچک و جزئی زندگی ما گاهی اوقات سرنوشت ما را به طور کامل تغییر می‌دهد. اثبات شده است که گاهی اوقات ارتعاش حاصل از بال زدن یک پروانه‌ی کوچک می‌تواند باعث ایجاد یک طوفان بزرگ و سهمگین شود.
خیلی وقت‌ها ما تصمیماتی می‌گیریم که اصلاً به آن‌ها توجه نمی‌کنیم. اما همین تصمیمات کوچک زندگی ما را شکل می‌دهند و می‌توانند مسیر زندگی ما را تغییر دهند.


تعریف عمومی اثر پروانه‌ای


اثر پروانه‌ای (Butterfly Effect) بیان می‌دارد که وقتی یک پروانه در جایی از جهان بال می‌زند، این حرکت او می‌تواند باعث وقوع طوفان در بخش دیگری از جهان شود. این پدیده به این اشاره می‌کند که تغییری کوچک مثل بال زدن پروانه در یک سیستم مانند جو سیارهٔ زمین می‌تواند باعث تغییرات شدید مثلاً وقوع طوفان در کشوری دیگر در آینده شود.
جیسون در سال ۱۹۹۶ بیان کرد که اثر پروانه‌ای به این معناست که تغییر جزئی در شرایط اولیه می‌تواند به نتایج بزرگ و پیش‌بینی نشده در خروجی سیستم منجر گردد و این سنگ بنای تئوری آشوب است. در نظریه آشوب یا بی‌نظمی اعتقاد بر این است که در تمامی پدیده‌ها، نقاطی وجود دارند که تغییری اندک در آن‌ها باعث تغییرات عظیم خواهد شد؛ بنابراین سیستم‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و سازمانی و حتی مسائل زندگی از اثر پروانه‌ای برخوردارند.


اثر پروانه‌ای در روانشناسی


اثر پروانه‌ای در روانشناسی به مفهومی اصطلاحی در روانشناسی اشاره دارد و به معنای موقتی بودن یا کوتاه‌مدت بودن عملکرد یا واکنش‌های انسانی در مقابل محرک‌ها و شرایط مختلف است. این اصطلاح برای توصیف و تفسیر رفتار‌ها و واکنش‌هایی کاربرد دارد که در شرایط مشخص و محدودی به وقوع می‌پیوندند، اما در شرایط دیگر ممکن است تغییر کنند یا ناپایدار باشند.
مثلاً، وقتی افراد در یک آزمایشگاه تحقیقی یا در مواجهه با یک موقعیت جدید عملکردی نشان می‌دهند که ممکن است در شرایط واقعی تغییر کند، می‌توان از اثر پروانه‌ای در روانشناسی یاد کرد. این نوع اثر ممکن است به دلیل فشار یا تأثیر محیطی مشخص ایجاد شود.
اثر پروانه‌ای به واکنش‌های موقت و غیر ثابت اشاره دارد و نشان‌دهنده این است که رفتار و عملکرد انسان‌ها به شدت وابسته به شرایط محیطی و موقت می‌باشد. این مفهوم در تحلیل رفتار‌های انسانی و مفهومی پررنگ در روانشناسی آزمایشی استفاده می‌شود.


اثر پروانه‌ای و نظریه آشوب


اثر پروانه‌ای نام پدیده‌ای است که به دلیل حساسیت سیستم‌های آشوب‌ناک به شرایط اولیه ایجاد می‌شود. این پدیده به این اشاره می‌کند که تغییری کوچک در یک سیستم آشوب‌ناک چون جو سیارهٔ زمین (مثلاً بال‌زدن پروانه) می‌تواند باعث تغییرات شدید (وقوع طوفان در کشوری دیگر) در آینده شود. اثر پروانه‌ای به این معناست که تغییر جزئی در شرایط اولیه می‌تواند به نتایج وسیع و پیش‌بینی نشده در ستاده‌های سیستم منجر گردد و این سنگ بنای تئوری آشوب است.

در نظریه آشوب یا بی‌نظمی اعتقاد بر آن است که در تمامی پدیده‌ها، نقاطی وجود دارند که تغییری اندک در آن‌ها باعث تغییرات عظیم خواهد شد و در این رابطه سیستم‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و سازمانی، همچون سیستم‌های جوی از اثر پروانه‌ای برخوردارند و تحلیلگران باید با آگاهی از این نکته مهم به تحلیل و تنظیم مسائل مربوط بپردازند.


نتایج کلی راجع به اثر پروانه‌ای


اثرپروانه‌ای به معنای واقعی کلمه به عواقب هر چیزی اشاره دارد. این پدیده توضیح می‌دهد که چگونه چیز‌های بسیار کوچک می‌توانند تأثیرات بزرگی داشته باشند، به این معنی که ما نمی‌توانیم چیز‌های کوچک را نادیده بگیریم. حتی شناسایی اثر پروانه تأثیرات قابل توجهی بر نحوه درک دانشمندان و اقتصاددانان از جهان بر جا گذاشته است.
هنگامی که لورنز یافته‌های خود را مورد بحث قرار داد، تأثیر قابل توجهی بر نحوه درک مردم از پیش‌بینی‌های علمی داشت. تا این مرحله، علم از مدل‌های خطی و قطعی استفاده می‌کرد که فرض می‌کردند ردیابی مسیر بین یک علت (A) و یک معلول (B) آسان است. یک باور عمومی وجود داشت که دانشمندان نیازی به نگرانی در مورد جزئیات خارج از پدیده مورد مطالعه ندارند. زیرا هیچ تأثیری بر رابطه بین A و B نخواهد داشت و رابطه خطی دارند و چیز‌هایی که در خارج اتفاق می‌افتند وجود ندارند و همین مسأله پیش‌بینی دقیق را دشوار می‌سازد.
اما اثر پروانه‌ای پیامد‌هایی دارد که خارج از علم است. اثر پروانه‌ای بطور گسترده در تجارت مورد مطالعه قرار گرفته است. زیرا نشان می‌دهد که اقدامات اولیه کوچک می‌تواند منجر به پاداش‌های بزرگ در آینده شود. این امر نشان می‌دهد که اقدامات ساده کوچک می‌تواند کاتالیزوری برای جذب مشتریان زیادی و تبدیل شدن به یک تجارت موفق باشد. به علاوه اثر پروانه‌ای بازار پیچیده‌ای را که ما در آن فعالیت می‌کنیم را با دقت بیشتری به تصویر می‌کشد. بازار‌ها سیستم‌های پیچیده‌ای هستند که قطعات زیاد بهم پیوسته‌ای دارند. بویژه در دنیای مدرن امروزی و شکست یا موفقیت یک کسب و کار ممکن است به جزئیات بسیار کوچک در استراتژی آن‌ها نسبت داده شود.


تأثیر بر دیدگاه و نگرش


رابطه اثر پروانه‌ای در علم روانشناسی را می‌تواند در دیدگاه و نگرش افراد هم مورد بررسی قرار داد. به این شکل که نگرش افراد چه خوب یا چه بد می‌تواند بر او و دیگران تأثیر بگذارد. به عنوان مثال اگر شما می‌خواهید موفق شوید باید افکار و باور‌های مثبتی هم داشته باشید و این طور فکر می‌تواند بر روابط شما با دیگران بسیار تأثیر‌گذار باشد.
حتی یک حرکت بسیار کوچک بد که به عمد یا سهوی انجام شود باز هم بر روی سیستم تأثیر می‌گذارد. در مقابل اگر شما یک رفتار یا حرکت مثبت و خوب انجام دهید موجب می‌شوید تا تغییرات خوبی در محیط شما ایجاد شود. بنابراین نحوه نگرش افراد چه مثبت یا منفی می‌تواند بر کل سیستم تأثیر بگذارد.


نتیجه‌گیری


همه می‌دانیم که زندگی بسیار پیچیده است و کسی نمی‌تواند آن را پیشبینی کند و یا نمی‌دانیم چه اتفاقی برای ما خواهد افتاد. اما قادر هستیم تا با انجام کار‌های خوب به آینده‌امیدوار باشیم و بدانیم که آینده روشنی در انتظارمان است.
شما با انجام یک کار خوب یا حتی چهره‌ای شاد و خندان می‌توانید تأثیر مثبتی بر این دنیا داشته باشید. ممکن است فکر کنید این کار‌ها بسیار ساده و جزئی است، در حالی که باید اشاره شود هرگز نباید به اهمیت کار‌های کوچک بی‌توجه باشید. مثلاً شما حتی با کوچکترین کار مثبت می‌تواند بر زندگی یک فرد در گوشه‌ای دیگر از دنیا تأثیر خوبی بگذارید.

برای دسترسی سریع به مشاوره روانشناسی می توانید برای رزرو وقت مشاوره با شماره های مرکز مشاوره زرین فر تماس حاصل نمایید.
points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon تفاوت دکتر روانشناس بالینی با روانپزشک

تفاوت دکتر روانشناس بالینی با روانپزشک

تفاوت دکتر روانشناس بالینی با روانپزشک بسیار خاص می باشد. دو واژه دکتر روانشناس بالینی و روانپزشک تا حدی به

blog icon نوزوکومو فوبیا چیست؟

نوزوکومو فوبیا چیست؟

نوزوکومو فوبیا که معمولاً به عنوان ترس از بیمارستان شناخته می شود، یک فوبی خاص است که با ترس یا اضطراب

blog icon بیش فعالی در بزرگسالان

بیش فعالی در بزرگسالان

اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی بزرگسالان یک بیماری نسبتاً شایع است که حدود ۲. ۵٪ تا ۵٪ از جمعیت

blog icon ترس از تصمیم‌ گیری چیست؟

ترس از تصمیم‌ گیری چیست؟

برخلاف آنچه تصور می‌شود ترس از تصمیم‌ گیری صرفاً به تصمیمات بزرگ زندگی محدود نشده و گاهی می‌تواند تصمیمات