احترام به خود چه اهمیتی دارد؟

احترام به خود چه اهمیتی دارد؟

عشق به خود، یک عنصر ضروری برای داشتن زندگی مثبت است، و احترام به خود یک جنبه حیاتی از خود […]

عشق به خود، یک عنصر ضروری برای داشتن زندگی مثبت است، و احترام به خود یک جنبه حیاتی از خود عشق است. هرچقدر بیشتر به خودتان احترام بگذارید، بیشتر می‌توانید خودتان را دوست داشته باشید با این حال، احترام به خود، همیشه آسان بدست نمی‌آید.


چطور احترام به خودم را ایجاد کنم؟


برای کمتر از آنچه سزاوار شماست، فرو نشینید:


یکی از بهترین راه‌ها برای احترام به خود، این است که هرگز برای آنچه کمتر از سزاوار شماست، آرام نشینید. و شما و همه ما -سزاوار بهترین‌ها در زندگی هستیم؛ شما، همین یک زندگی را برای زندگی کردن دارید و سزاوار بهترین چیز‌ها هستید: بهترین افراد، بهترین شغل، بهترین احساسات.


شخصی باشید که واقعاً هستید:


به منظور آرام نماندن، شما باید بدانید که واقعاً چه چیزی می‌خواهید، باید آن چیزی باشید که هستید و چیز‌هایی را که برای شما مهم است، را بدانید.


خودتان را در ازای اشتباهاتتان ببخشید:


ر‌ها کردن گذشته می‌تواند دشوار باشد، اما برای الان و احترام به خودتان، باید اجازه دهید تا اشتباهاتتان فراموش شوند، هرکاری که می‌توانید بکنید تا خودتان را ببخشید، انجام دهید.
ما همه آن کار‌ها را کرده‌ایم،این بخشی از زندگی است، اما کسانی که به خودشان احترام می‌گذارند، می‌دانند چگونه می‌توانند این اشتباهات را به گذشته بسپرند. شما هرگز نمی‌توانید به عقب برگردید، فقط می‌توانید آنچه اتفاق افتاده است را بفهمید و مثبت به جلو و آینده حرکت کنید.


افرادی را که به شما آسیب رسانده‌اند را ببخشید:


بخشش، گاهی اوقات سخت است، به ویژه اگر شما به شدت آسیب دیده باشید و ناراحت شده باشید، اما همراه داشتن این آسیب‌ها و خشم‌ها، تنها باعث می‌شود تا پرورش عشق در خودتان سخت‌تر شود.
اجازه دهید تا درد و ناراحتی از دیگران از قلبتان پاک شود تا فضایی در قلبتان برای احساسات و تجربیات مثبت بیشتر فراهم شود، مهم نیست چه اشتباهاتی بر ضد شما رخ داده است، عفو همیشه بهتر از چسبیدن به درد و ناراحتی و عصبانیت است.


خودتان را با افراد مثبت محاصره کنید:


احترام به خود، یعنی حفظ رابطه با کسانی که به شما احترام می‌گذارند – و به خودشان، افراد منفی (حتی کسانی که به طور مستقیم با شما منفی و بد نیستند)، افکار منفی خودشان را تخلیه می‌کنند و منشأ الگو‌های فکر منفی در درون شما می‌شوند.
حتماً این سخن قدیمی را شنیده‌اید: شما ترکیبی از افرادی هستید که بیشتر وقت خود را با آن‌ها صرف می‌کنید، به اندازه کافی به خودتان احترام بگذارید، تا مطمئن شوید که این افراد تأثیر مثبتی از شما می‌گیرند.


بر روی ایجاد اعتماد به نفس‌تان کار کنید:


هرچه بیشتر به خودتان اعتماد داشته باشید، عشق و احترام به خودتان راحت‌تر خواهد بود اعتماد به نفس، همیشه آسان بدست نمی‌آید، بنابراین شما روی آن زیاد کار کنید.
کار‌هایی را انجام دهید که در آن‌ها وارد هستید و نظرات مثبت افراد را قبول کنید و از آن‌ها یادداشت‌برداری کنید و به خودتان افتخار کنید. هرچه بیشتر روی اعتماد به نفستان کار کنید، اعتماد به نفس بیشتری به دست خواهید آورد. و هرچه اعتماد به نفس بیشتری بدست‌آورید، کمتر احتمال دارد شما برای کوتاه بیایید.


با خود و دیگران صادق باشید:


صداقت، نشانه نهایی احترام است، زمانی که با خودتان صادق هستید، خواهید دید که چه چیزی برای شما خوب است و چه چیز‌هایی نه و احتمال کمتری وجود دارد چیزی را که نمی‌خواهید را قبول کنید.
صادقانه بودن با خود واقعاً سخت است، پس به احساس خود و افکار خود خوب توجه کنید و هنر صادق بودن را با دیگران تمرین کنید حتی زمانی که سخت است، حقیقت همیشه راه مناسب است.


مراقب بدن خود باشید:


ساختن بدنتان از لحاظ فیزیکی احساس خوبی می‌شود و یکی از راه‌های مهم برای این مسئله است بدن خود را مانند بدن فردی که عاشقش هستید، دوست داشته باشید. غذای سالم، ورزش، استرس کم. احترام به بدنتان یک جنبه اساسی از احترام به خود است.
هر چه محبت بیشتری به جسم خود نشان دهید، عشق بیشتری را به خود احساس می‌کنید. بدن شما یک کشتی است که شما را در جهان حمل می‌کند و شما هستید که می‌توانید به آن احترام بگذارید.


به ذهنتان الهام ببخشید:


درست همانطور که شما نیاز به احترام به بدنتان دارید، همچنین باید به ذهنتان نیز احترام بگذارید خود را با تجربه و اطلاعات جدید به چالش بکشید از فکر راحتی دست بردارید و سعی کنید دیدگاه‌های جدیدی پیدا کنید.
منابعی برای اطلاعات و الهام‌ها پیدا کنید – کتاب‌ها، وب سایت‌ها، مردم – و ببینید کدام مورد را می‌توانید انجام دهید هر چه بیشتر بدانید، بیشتر می‌توانید رشد کنید، این رشد به شما قدرت می‌دهد، و احترام به خود را بسیار ساده‌تر می‌کند.


در مورد خودتان مثبت بگویید:


طوری که شما در مورد خودتان صحبت می‌کنید، در مورد اینکه چقدر به خودتان احترام می‌گذارید، می‌گوید، سعی کنید همیشه درباره خودتان مثبت بگویید و سعی نکنید خودتان را با جملات منفی پایین بکشید.


خودتان را با دیگران مقایسه نکنید:


تئودور روزولت درست می‌گوید، مقایسه دزد شادی است. هرچه بیشتر زندگی خود را با دیگران مقایسه کنید، احترام به خود برایتان سخت‌تر خواهد بود مقایسه نکردن سخت است، اما به خودتان یادآوری کنید که کامل آن شخص را نمی‌شناسید و همه چیز را در مورد زندگی او نمی‌دانید، هیچ زندگی‌ای کامل نیست و یک راه ضروری برای احترام به خودتان این است که، بر روی آنچه که دارید تمرکز کنید، نه بر روی آنچه کم دارید.


نشانه‌های احترام به خود در محدوده سالم


اگر بتوان برای احترام به خود در محدوده سالم قوانینی در نظر گرفت، موارد زیر به قوانین احترام  به درستی اشاره کرده است. همچنین به یاد داشته باشید که ما تحت عنوان احترام گذاشتن به خود نمی‌توانیم دیگران را درنظر نگیریم.
قاطعیت در بیان نیاز‌ها و نظرات
اعتماد به نفس در توانایی تصمیم‌گیری
قادر به ایجاد روابط ایمن و صادقانه و قطع روابط ناسالم است.
واقع بینانه در انتظارات؛ از خود یا دیگران بیش از حد انتقاد نمی‌کند.
انعطاف پذیرتر؛ بهتر می‌تواند استرس و شکست را تحمل کند.

برای دسترسی سریع به مشاوره روانشناسی می توانید برای رزرو وقت مشاوره با شماره های مرکز مشاوره زرین فر تماس حاصل نمایید.

 

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی یا بحران اگزیستانسیال (Existential crisis) زمانی اتفاق می‌افتد که انسان وجود و معنای زندگی خود را زیر سؤال

blog icon اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی یا Spelling Disorder عبارت است از ناتوانی در نوشتن صحیح، یادگیری و به خاطر سپردن الگو‌های املایی

blog icon روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی نوعی روش درمانی است که به افراد کمک می کند تا در مورد برطرف کردن مشکلات و مسائل

blog icon دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن، شکلی از ارتباط آلوده به ترس است؛ ترس از دست دادن و ترس از صمیمیت، که محققان شکل