اصول یک رابطه سالم و پایدار در ازدواج

اصول یک رابطه سالم و پایدار در ازدواج

اصول یک رابطه سالم و پایدار در ازدواج نیاز به داشتن آگاهی از اصول آن می‌باشد. در همه روابط سختی‌ها […]

اصول یک رابطه سالم و پایدار در ازدواج نیاز به داشتن آگاهی از اصول آن می‌باشد. در همه روابط سختی‌ها و مشکلاتی وجود دارد. طبیعی است که شما فکر کنید این مشکلات در طولانی مدت رابطه شما و همسرتان را با چالش‌هایی رو به رو می‌کنند. در طول سال‌های زندگی مشترک، بار‌ها و بار‌ها با همسرتان بحث خواهید کرد و روز‌های سخت زیادی را تجربه می‌کنید. در واقع این سختی‌ها و مشکلات بخش جدا نشدنی زندگی زناشویی شما است. ماندن در کنار یکدیگر در این لحظات سخت شرط داشتن یک رابطه پایدار و سالم است.
وقتی به شریک زندگی خود اعتماد داشته باشید و شخصیت او را قبول داشته باشید، این رابطه پایه و اساس محکمی دارد. اگر به این احساس برسید، مهم نیست که در زندگی با چه سختی‌ها و ناملایماتی مواجه می‌شوید، زیرا شما یک رابطه پایدار و سالم دارید.

ویژگی‌های یک رابطه سالم و پایدار در ازدواج

وجود نسبت پنج به یک در رابطه


یک رابطه سالم رابطه‌ای است که در آن نسبت پنج به یک رعایت شود. طبق این قانون، زن و شوهر‌های خوشبختی که کنار هم می‌مانند برای هر لحظه سخت پنج لحظه خوب را تجربه می‌کنند.


در هنگام رابطه جنسی احساس رضایت می‌کنید


یکی از نشانه‌های زندگی با دوام و پایدار این است که از برقراری رابطه جنسی با همسرتان احساس رضایت داشته باشید. یک رابطه درست با وجود هیجان‌انگیز بودن احساس امنیت و راحتی هم در شما ایجاد می‌کند. این نوع رابطه جنسی زمانی اتفاق می‌فتد که شما کاملاً به یکدیگر اعتماد دارید که نشانه ثبات در رابطه است.


دیدگاه‌های یکدیگر را درک می‌کنید


اگر وقتی در اوج بحث و مشاجره می‌توانید دیدگاه‌های همسرتان را درک کنید و در کنار او بمانید تبریک می‌گویم شما در یک رابطه عاطفی سالم قرار دارید. در واقع وقتی شما حتی در میان اختلافات، قادر به درک این موضوع هستید که چرا شریک زندگی شما به طریقی خاص فکر می‌کند یا واکنش نشان می‌دهد. این نشانه بسیار خوبی است. زیرا می‌توانید نسبت به شریک زندگی خود احساس همدلی داشته باشید، که این یک کلید برای داشتن روابط پایدار و شاد است.


مهم نیست حق با چه کسی است


همه زوجین بحث می‌کنند و این اشکالی ندارد. اما گاهی اوقات زوجین سعی می‌کنند تمام تقصیرات را گردن طرف مقابل بیندازند و ثابت کنند حق با آن‌ها است. یکی از ویژگی‌های رابطه سالم این است که طرفین به این نتیجه برسند که مهم نیست حق با چه کسی است. وقتی زن و شوهر از این رقابت خارج شوند و در جهت سالم‌تر تلاش کنند به درک بهتری از دیدگاه‌های یکدیگر می‌رسند. بدین ترتیب امکان حرکت، درک و بینش و از همه مهمتر ارتباطات سالم را فراهم می‌شود.


قادر به گفتگو با یکدیگر هستید.

نحوه عملکرد شما پس از اختلاف نظر می‌تواند چیز‌های زیادی را در مورد ثبات رابطه شما نشان دهد. یک علامت بزرگ برای تداوم و پایداری رابطه شما، این است که پس از مشاجره، با یک گفتگوی صمیمی و دوستانه قادر به ترمیم شکاف‌های به وجود آمده، هستید. هنگامی که شما قادر به مکالمه و برقراری ارتباط هنگام ناراحتی هستید، رابطه شما با دوام و امن است.


دوست دارید برای آینده برنامه‌ریزی کنید


یکی دیگر از نشانه‌های رابطه سالم این است که پس از ناملایمات، همیشه‌امید دارید که باز هم کنار هم بمانید و برای آینده برنامه‌ریزی کنید. درواقع برنامه‌ریزی برای آینده با هم، به معنای تمایل به همراهی شریک زندگی با وجود تمام پستی و بلندی‌ها است. این کار با گذشت زمان به شما فرصت می‌دهد تا یاد بگیرید چگونه رابطه پایدارتری برقرار کنید.


هر دو نفر شما قابل پیش‌بینی هستید


یکی از راه‌های حفظ رابطه سالم این است که زن و شوهر هر دو ثبات اخلاقی داشته باشند. درچنین شرایطی تمام رفتار‌های شما برای طرف مقابل قابل پیش‌بینی است. اما منظور از قابل پیش‌بینی بودن، خسته‌کننده نیست. منظور این است که شما هر دو به یک ثبات شخصیتی رسیده‌اید. درواقع حتی وقتی شرایط سخت می‌شود، به یک سری اصول پایبند هستید. همسرتان هم این اصول را می‌شناسد. به طور کلی اگر شریک زندگی شما سازگاری شخصیتی را با گذشت زمان نشان داده است، پس روابط شما ممکن است پایدارتر از آن باشد که فکر می‌کنید.


توجه به نیاز‌های طرف مقابل


توجه کنید اگر مشکلاتی در زندگیتان وجود دارد به پایان دنیا نرسیده‌اید. اما این مشکلات چیزی است که شما باید به عنوان یک زن و شوهر به آن پرداخته و روی آن کار کنید. در حقیقت وقتی زن و شوهر قادر باشند به نیاز‌های طرف مقابل توجه کنند و برای رسیدگی به این نیاز‌ها گام بردارند، این نشانه آن است که در مسیر درستی قرار گرفته‌اند. برای چنین رابطه‌ای لازم است هر وقت فرصت مناسبی یافتید نیاز‌های خود را مطرح کنید. همچنین احساسات منفی را کنار بگذارید و سعی کنید یکدیگر را بفهمید.


وقتی بحث و جدل پیش می‌اید، با صبر و حوصله برخورد کنید


افرادی که در روابط پایدار هستند از داد زدن، بی‌احترامی و سرزنش در هنگام مشاجره جلوگیری می‌کنند. در مقابل با استفاده از شوخ طبعی و صمیمیت اختلافات را کنترل می‌کنند. با انجام این کار، گام بزرگی در جهت حفظ رابطه سالم برداشته‌اید.

در تمام مراحل زندگی همراه همسرتان هستید


آیا شما در تمام مسائل همسرتان از جمله مباحث مالی، شغلی، دوستانه، تحصیلی و درگیر هستید؟ اگر در یک رابطه پایدار هستید، از جزئیات زندگی شریک زندگی خود آگاه هستید. این بدان معناست که شما برای گوش دادن به حرف‌های همسرتان وقت می‌گذارید و همواره در کنار او هستید. فراموش نکنید برای حفظ رابطه سالم به همسرتان توجه کنید و گوش شنوا داشته باشید.


عادات و سنت‌های مشترکی را خلق کردید


زن و شوهر‌هایی که در یک رابطه ناپایدار هستند، غالباً وقت و انرژی لازم برای ایجاد سنت‌های مشترک ندارند. بنابراین اگر شما دو نفر چند عادت مشترک دارید آن را به عنوان یک نشانه عالی در نظر بگیرید. روابط شاد، سالم و پایدار همه دارای آیین‌های مختلفی هستند که زوجین ایجاد کرده‌اند و آن‌ها راحفظ می‌کنند. این آداب و رسوم برای هر زوج متفاوت است. مثلاً ممکن است طبق قرار قبلی، یک تاریخ مشخص یا یک روز خاص شام را با هم بخورید. یا شما یک عادت ثابت را برای گذراندن تعطیلات آخر هفته داشته باشید. به طور کلی تا زمانی که هر دو نفر برای این عادت و سنت دونفره ارزش قائل شوند، مهم نیست که این عادت چیست. هرچه این عادات بیشتر مشترک باشد، رابطه شما پایدارتر خواهد بود.


نیاز‌های شما برطرف می‌شود


به یاد داشته باشید اگر چه مشکلاتی در زندگیتان وجود دارد، اما همواره باید به رفع نیاز‌هایتان توجه کنید. معمولاً اگر هر دو شریک زندگی احساس كنند كه هر آنچه را كه می‌خواهند از شخص مقابل دریافت می‌كنند، رابطه احتمالاً یک رابطه پایدار است.


همه چیز برابر و منصفانه به نظر می‌رسد


لحظه‌ای که قدرت یکی از شما در زندگی مشترک بیشتر از دیگری است، رابطه خود را نابرابر و ناپایدار بدانید. اما اگر در روابط خود با همسرتان احساس تعادل و تساوی می‌کنید و نیاز‌های عاطفی هر دو نفر در اولویت است، احتمالاً در یک رابطه پایدار قرار دارید. حتی اگر شرایط زندگیتان در حال حاضر صددرصد عالی نباشد.

برای دسترسی سریع به مشاوره روانشناسی می توانید برای رزرو وقت مشاوره با شماره های مرکز مشاوره زرین فر تماس حاصل نمایید.

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon چه چیز‌هایی را به افراد افسرده نگوییم؟

چه چیز‌هایی را به افراد افسرده نگوییم؟

در بسیاری از موارد مهمتر از این که چه باید به افراد افسرده بگوییم این است که چه چیز‌هایی را

blog icon تیپ شخصیتی ISTJ یا بازرس

تیپ شخصیتی ISTJ یا بازرس

اگر در تست MBTI شرکت کرده باشید و نتیجه آن تیپ شخصیتی ISTJ یا بازرس شده است باید بدانید که

blog icon شخصیت برتری طلبی چه شخصیتی است؟

شخصیت برتری طلبی چه شخصیتی است؟

شخصیت برتری طلبی یا میل به پیشرفت و تکامل از بنیادی‌ ترین نیاز‌های انسانی است که منجر به رشد می‌شود.

blog icon دور کردن استرس هنگام خواب شبانه

دور کردن استرس هنگام خواب شبانه

دور کردن استرس هنگام خواب شبانه دغدغه بسیاری از افراد است. داشتن خوابی راحت و آسوده آرزوی بیشتری افرادی است