دلایل تنفر از خواهر و برادر

دلایل تنفر از خواهر و برادر

تنفر از خواهر و برادر پدیده‌ای است که در جامعه‌های مختلف به طور گسترده‌ای دیده می‌شود. این مسأله باعث می‌شود […]

تنفر از خواهر و برادر پدیده‌ای است که در جامعه‌های مختلف به طور گسترده‌ای دیده می‌شود. این مسأله باعث می‌شود که افراد احساس عدم ارتباط و ارتباط نامناسب با خواهران و برادران خود داشته باشند و ممکن است تأثیرات منفی بر روابط خانوادگی، روانشناختی و اجتماعی آن‌ها داشته باشد.


عوامل مؤثر بر تنفر نسبت به خواهر و برادر


رقابت برای توجه و عشق والدین


وقتی که فرزندان در خانواده بیشتر می‌شوند، رقابت برای توجه و عشق والدین بیشتر می‌شود. این رقابت ممکن است باعث ایجاد رشد نامتناسب و عدم رضایت در برادران و خواهران شود و در نتیجه تنفر نسبت به یکدیگر را تحریک کند.


تقسیم منابع و میراث خانوادگی


مواقعی که خانواده برای تقسیم منابع و میراث مواجه می‌شود، تنش‌ها و تعارضات بین خواهران و برادران بوجود می‌آید. این تقسیم‌بندی ناعادلانه می‌تواند منجر به تنفر و دوری آن‌ها از یکدیگر شود.


اختلاف سن و سطح توسعه


اختلاف سن و سطح توسعه بین خواهران و برادران می‌تواند باعث ایجاد انواع مختلف تعارضات شود. فردی که در سطح توسعه بالاتری قرار دارد ممکن است خواهر یا برادر کوچکتر را کم‌تر احترام بگذارد و باعث تنفر و دوری از آن‌ها شود.


فشار‌های اجتماعی و فرهنگی


فشار‌های اجتماعی و فرهنگی نیز می‌تواند تنفر نسبت به خواهر و برادر را تشدید کند. مثلاً در برخی فرهنگ‌ها، تقدیر و ارزشیابی بیشتری برای برادران در نقابت با خواهران وجود دارد که می‌تواند احساس عدم عدل و تنفر را در خانواده ایجاد کند.

راه‌های جلوگیری از حس تنفر خواهر و یا برادر


قوانین در خانه ایجاد کنید:


شما می‌توانید قوانینی را در مورد رفتار‌هایی که باید در خانه داشته باشند، ایجاد کنید و این قوانین را در دید کودکانتان قرار دهید همچنین می‌توانید برای کسی که از این قوانین پیروی نمی‌کند مجازاتی در نظر بگیرید. و در صورت لزوم این مجازات‌ها را اعمال کنید.


مذاکره کردن را به کودکان خود بیاموزید:


بیشتر احساسات شدید و خشونت‌آمیز به خاطر این است که کودک مهارت‌های ارتباطی را فرا نگرفته است، بنابراین به فرزندانتان یاد بدهید که با یکدیگر چگونه مذاکره و مشکل خود را حل کنند و به نتیجه برسند، می‌توانید برای آموزش مذاکره به فرزندانتان دستورالعمل‌هایی یاد بدهید تا در زمان اختلاف از این دستورالعمل‌ها استفاده کنند. و این را بدانید اگر زمانی اختلافی بین فرزندانتان رخ داد و شما برای حل مشکل واسطه بشوید کار اشتباهی است زیرا درست است که مشکل خاص آن‌ها را برطرف کرده‌اید اما باعث می‌شود فرزندانتان مهارت حل مشکل و مذاکره را فرا نگیرند بنابراین به جای اینکه مشکل کنونی آن‌ها را حل کنید به آن‌ها یاد بدهید که چگونه خودشان این کار را انجام بدهند و آن‌ها را راهنمایی و تشویق کنید.


علایق مشترک بین فرزندانتان را پیدا کنید:


اگر شما به علایق فرزندانتان توجه کنید، متوجه می‌شوید در برخی موارد این علایق یکسان می‌باشند، مثلاً هر دوی آن‌ها به شنا، شطرنج و غیره علاقه‌مند هستند بنابراین می‌توانید این ورزش‌ها و یا کار‌های هنری که هر دو آن‌ها دوست دارند را در خانه، خانوادگی انجام دهید اما در صورتی که علایق فرزندانتان مشترک نیست آن‌ها را مجبور نکنید تا زمان زیادی کنار هم باشند.

ایجاد فضای صمیمیت و احترام در خانواده:


ایجاد فضای صمیمیت و احترام در خانواده می‌تواند به افزایش ارتباطات مثبت و کاهش تنفر کمک کند. اعضای خانواده باید یاد بگیرند که چگونه با احترام به نظرات و حقوق یکدیگر برخورد کنند و فضایی را ایجاد کنند که هر فرد بتواند خود را محترم و قابل احترام بداند.


ارائه حمایت روانشناختی به افراد مشترک:


در صورتی که تنفر نسبت به خواهر و برادر به علت مشکلات روانشناختی افراد مشترک باشد، می‌توان ارائه حمایت روانشناختی به آن‌ها کمک کرد. این می‌تواند شامل مشاوره خانواده، مشاوره فردی یا حضور در گروه‌های حمایتی باشد.


آن‌ها را با یکدیگر مقایسه نکنید:


اگر کودکان خود را با یکدیگر در کار‌های مثبت و یا منفی که انجام می‌دهند مقایسه کنید باعث می‌شود این حس تنفر در درون آن‌ها بیشتر شود، بنابراین به جای این کار با همه فرزندانتان مانند یک شخص منحصر به فرد رفتار کنید، و زمانی را برای گفتگوی خصوصی با تک تک بچه‌های خود بگذارید زیرا زمانی که کودک احساس امنیت و عشق را داشته باشد کمتر رفتار خشونت‌آمیز را به برادر و یا خواهر خود نشان می‌دهد.


پیامد‌های تنفر نسبت به خواهر و برادر


کاهش روابط خانوادگی مثبت


تنفر نسبت به خواهر و برادر ممکن است باعث کاهش ارتباطات مثبت و صمیمی بین آن‌ها شود. این موضوع می‌تواند روابط خانوادگی را ضعیف کند و باعث ایجاد فاصله و انزوا در خانواده شود.


تأثیرات روانشناختی


تنفر نسبت به خواهر و برادر می‌تواند منجر به تأثیرات روانشناختی منفی شود. افراد ممکن است احساس ناراحتی، اضطراب و افسردگی کنند. این مشکلات روانشناختی می‌تواند بر کیفیت زندگی آن‌ها تأثیر منفی بگذارد.


تأثیرات اجتماعی


تنفر نسبت به خواهر و برادر می‌تواند باعث تضادات و خشونت در روابط خانوادگی شود. این مسأله ممکن است منجر به عدم همکاری و همبستگی بین اعضای خانواده شود و باعث شکست روابط اجتماعی درون خانواده شود.


تأثیرات در زندگی بزرگسالان


تنفر نسبت به خواهر و برادر می‌تواند در زمان نیاز، باعث عدم حمایت از همدیگر در خانواده شود. این امر می‌تواند به عدم وجود پشتیبانی روانشناختی و اجتماعی بین بزرگسالان خانواده منجر شود و آن‌ها را به تنهایی و درماندهی بیشتر بکشاند.
تنفر نسبت به خواهر و برادر می‌تواند باعث تضعیف روابط خانوادگی، ایجاد تأثیرات منفی روانشناختی و اجتماعی و کاهش حمایت در زمان نیاز شود. با اتخاذ راهکار‌های مذکور، می‌توان این مشکل را مدیریت کرده و روابط سالم و مثبت در خانواده را تقویت کرد. بدین ترتیب، فضای خانوادگی ممکن است به یک جایگاه پر از احترام، همبستگی و عشق تبدیل شود که به بهبود کیفیت زندگی اعضای خانواده و جامعه کمک می‌کند.

برای دسترسی سریع به مشاوره روانشناسی می توانید برای رزرو وقت مشاوره با شماره های مرکز مشاوره زرین فر تماس حاصل نمایید.


points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon تفاوت دکتر روانشناس بالینی با روانپزشک

تفاوت دکتر روانشناس بالینی با روانپزشک

تفاوت دکتر روانشناس بالینی با روانپزشک بسیار خاص می باشد. دو واژه دکتر روانشناس بالینی و روانپزشک تا حدی به

blog icon نوزوکومو فوبیا چیست؟

نوزوکومو فوبیا چیست؟

نوزوکومو فوبیا که معمولاً به عنوان ترس از بیمارستان شناخته می شود، یک فوبی خاص است که با ترس یا اضطراب

blog icon بیش فعالی در بزرگسالان

بیش فعالی در بزرگسالان

اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی بزرگسالان یک بیماری نسبتاً شایع است که حدود ۲. ۵٪ تا ۵٪ از جمعیت

blog icon ترس از تصمیم‌ گیری چیست؟

ترس از تصمیم‌ گیری چیست؟

برخلاف آنچه تصور می‌شود ترس از تصمیم‌ گیری صرفاً به تصمیمات بزرگ زندگی محدود نشده و گاهی می‌تواند تصمیمات