روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی چیست؟

روایت درمانی نوعی روش درمانی است که به افراد کمک می کند تا در مورد برطرف کردن مشکلات و مسائل […]

روایت درمانی نوعی روش درمانی است که به افراد کمک می کند تا در مورد برطرف کردن مشکلات و مسائل زندگی خود به یک متخصص تبدیل شوند و از آن در جهت بهبود کیفیت زندگی استفاده کنند. در روایت درمانی ، تأکید بر داستانهایی زندگی ما است که در ذهن خود آنها را رشد می دهیم و در طول عمر در ذهن خود حمل می نماییم .همانطور که ما رویدادها و تعاملات را تجربه می کنیم ، به آن تجربیات معنا می بخشیم و آنها نیز به نوبه خود بر چگونگی دیدن خود و جهان بینی ما تأثیر می گذارند. ما می توانیم همزمان چندین داستان از جمله داستان های مربوط به عزت نفس ، توانایی ها ، روابط و کارمان را در ذهن خود حفظ نماییم و با آنها زندگی کنیم.

منشاء روایت درمانی

این رویکرد درمانی توسط دو درمانگر مستقر در نیوزلند مایکل وایت (Michael White) و دیوید اپستون (David Epston)، که معتقد بودند دید افراد جدا از مشکلاتشان مهم است، ایجاد شده است.

روایت درمانی در دهه 1980 توسعه یافته، یک رویکرد توانمند برای مشاوره است که ماهیت غیر سرزنشی و غیر آسیب شناختی دارد.

وایت و اپستون احساس كردند برای افراد بسیار مهم است كه بر خود برچسب گذاری نکنند یا خود را “شکست خورده” یا “مشکل دار” نبینند یا در شرایط و الگوی رفتاری خود احساس ناتوانی نكنند.

سه مؤلفه اصلی روایت درمانی

احترام: 

افرادی که در روایت درمانی شرکت می‌کنند (مراجعان) با احترام رفتار می‌شوند و از شجاعت لازم برای پیشبرد کار و تلاش با چالش‌های شخصی حمایت می‌شوند.

عدم سرزنش: 

هیچ سرزنشی بر روی مراجع صورت نمی‌گیرد زیرا بر روی داستان‌های خود درمانگران کار می‌شود و همچنین افراد تشویق می‌شود که دیگران را سرزنش نکنند. به جای سرزنش، تمرکز بر روی شناخت و تغییر افکار و رفتارهای ناخواسته و غیرمستقیم است.

مراجع به عنوان متخصص: 

درمانگران روایت به عنوان یک مرجع مشاوره تلقی نمی‌شوند، بلکه به عنوان یک شریک همکاری در کمک به رشد و بهبود مراجع مد نظر هستند. مراجعان خود را به خوبی می‌شناسند و بررسی این اطلاعات امکان تغییر در افکار و رفتارهای آنها را فراهم می‌آورد.

اصول روایت درمانی

برونی سازی

روایت درمانی مشکلات را به عنوان موجوداتی مجزا از افراد می بیند. با بیرونی کردن مشکل، افراد فاصله و دیدگاه به دست می آورند و به آنها اجازه می دهد تا روایت های جایگزین را کشف کنند.

 

معناسازی روایی

این اصل تاکید می کند که افراد واقعیت های خود را از طریق داستان سرایی می سازند. روایی درمانگران به مراجع کمک می کنند تا روایت های غالب را شناسایی کنند و روایت های جدیدی را کشف کنند که تاب آوری و رشد را ارتقا می دهد.

دیدگاه های چندگانه

روایت درمانی وجود دیدگاه های چندگانه را تصدیق می کند. درمانگران مراجعان را تشویق می‌کنند تا دیدگاه‌های مختلف را بررسی کنند و درک وسیع‌تری از تجربیات و احتمالات آنها برای تغییر ایجاد کنند.

رویکرد مشارکتی

درمانگران و مراجعان به عنوان یکسان با هم کار می کنند و روایت ها و استراتژی های جدیدی را ایجاد می کنند. این فرآیند مشارکتی افراد را قادر می سازد تا نقش فعالی در سفر درمانی خود داشته باشند.

چگونه روایت درمانی کمک می‌کند؟

روایت درمانی بر این داستانها تمرکز دارد، به ویژه داستانهای غالب که مشکل ساز هستند و به نظر می‌رسد در راه زندگی ما به بهترین وجه قرار گرفته‌اند. یک درمانگر روایتگر آموزش دیده برای کشف این داستان‌ها و جستجوی اطلاعاتی که به ما کمک می‌کند این داستانهای مشکل ساز را به چالش بکشیم، با افراد کار می‌کند.

از طریق روایت درمانی، می‌توانیم داستانهای جایگزین را شناسایی کنیم که فرصتی برای به چالش کشیدن قضاوت و کشف سایر اطلاعاتی که در درون ما حمل می‌شوند، به ما ارائه می‌دهند. کاوش در این روش به ما کمک می‌کند تا دیدگاه خود را نسبت به خود گسترش دهیم، عقاید قدیمی‌و ناسالم را به چالش بکشیم و ذهن خود را به سمت شیوه‌های جدید زندگی باز کنیم که بازتاب داستانی دقیق تر و سالم تر است.

در روایت درمانی، تأکید شدیدی بر جدا کردن فرد از مشکلاتش وجود دارد. با انجام این کار، فرد شروع به درک این موضوع می‌کند که او قادر به انجام کارهای جدید است. معانی قدیمی‌و کمکی که با گذشت زمان در داستانهای ما بافته شده اند قابل چالش است.

هرچه افراد دیدگاه خود را نسبت به خود گسترش دهند و اطلاعات بیشتری را کشف کنند، می‌توانند جایی برای ایجاد تغییرات سالم در افکار، احساسات و رفتارهای ما ایجاد کنند. وقتی فاصله‌ای بین ما و مشکل ما ایجاد شود، می‌توانیم بهتر آنچه را که به ما کمک می‌کند را بررسی و انتخاب کنیم. روایت درمانی به معنای تغییر شخص نیست، بلکه به افراد اجازه می‌دهد تا در زندگی خودشان متخصص شوند.

تمرینات روایت درمانی

کنار هم قرار دادن روایت 

یكی از اصلی ترین کمک‌هایی كه یك درمانگر روایتگر به مراجع خود می‌تواند انجام دهد، این است كه شروع به جمع آوری روایت او می‌كند. با انجام این کار، ما می‌توانیم صدای خود را بیابیم و رویدادهای زندگی خود و معانی را که در این تجربیات با گذشت زمان گذاشته ایم، کشف کنیم.

ممکن است بعضی از افراد از داستان خاصی آگاهی نداشته باشند که در طول زندگی آن را دنبال کرده باشند، اما می‌دانند که چیزی آنها را از زندگی خوب و تصمیم گیری‌های خوب برای خود باز می‌دارد. وقتی داستان آنها در کنار هم قرار می‌گیرد، فرد ناظر داستان خود می‌شود و با درمانگر به آن نگاه می‌کند، سپس برای شناسایی داستان غالب و مشکل ساز تلاش می‌کند.

برون گرایی

در حالی که ما در حال استفاده از صدای خود برای جمع کردن داستان خود هستیم، ما ناظر خودمان هستیم. ما از این تمرین برای ایجاد فاصله بین خود و مشکلات خود استفاده می‌کنیم که اصطلاحاً برون گرایی نامیده می‌شود.

وقتی این فاصله را بین خود و مشکل خود داریم، بهتر می‌توانیم بر تغییر رفتارهای ناخواسته تمرکز کنیم تا اینکه احساس کنیم خودمان مشکل هستیم. هنگامی‌که ما برون گرایی را انجام می‌دهیم، این فرصت را می‌یابیم که قادر به تغییر باشیم و احساس قدرتمندی می‌کنیم تا به سمت بهبودی کار کنیم.

ساختارشکنی

از ساختار شکن برای کمک به افراد برای کسب وضوح در داستان استفاده می‌شود. مواقعی وجود دارد که داستان غالب ما می‌تواند چنان احساس بزرگی و پرتحرکی کند که گویی هرگز نمی‌توانیم از زیر آن خارج شویم.

هنگامی‌که یک داستان مشکل ساز در زندگی ما احساس می‌شود مدت زیادی است که اتفاق می‌افتد، ممکن است از عبارات کلی استفاده کنیم و در داستان‌های خودمان گیج شویم. یک درمانگر روایتگر با ما کار می‌کند تا داستان خود را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنیم، به ما کمک کند تا مشکل ما را روشن کند و به آن نزدیک شود.

نتایج منحصر به فرد

وقتی داستان ما احساس محکمی‌می‌کند، گویی هرگز نمی‌تواند تغییر کند، هر ایده ای از داستان‌های جایگزین از پنجره بیرون می‌رود. ما می‌توانیم در داستان خود بسیار گیر کنیم و به آن اجازه دهیم تا بر چندین بخش از زندگی ما مانند تصمیم گیری، رفتارها، تجربیات و روابط ما تأثیر بگذارد.

یک درمانگر روایتگر به ما کمک می‌کند تا نه تنها مشکلات خود را به چالش بکشیم بلکه با در نظر گرفتن داستانهای جایگزین، دیدگاه خود را گسترش دهیم. آنها ممکن است به ما کمک کنند تا اطلاعاتی را که مدت طولانی با ما حمل شده اند، اما هیچ وقت نگذاشته اند که ارزشی داشته باشیم کشف کنیم. این اطلاعات می‌تواند به ما کمک کند تا داستانی جدید و سالم درباره اینکه چه کسی هستیم، چه می‌خواهیم و به چه کسی می‌خواهیم تبدیل شویم، ایجاد کنیم.

یافتن یک درمانگر روایتگر

روایت درمانی یک رویکرد منحصر به فرد و تخصصی برای مشاوره است. فرصت‌های درمانی برای درمانگران وجود دارد تا درمورد روایت درمانی و چگونگی استفاده از این روش با مراجعان بیشتر بدانند.

برای دسترسی سریع به مشاوره روانشناسی می توانید برای رزرو وقت مشاوره با شماره های مرکز مشاوره زرین فر تماس حاصل نمایید.

 

points

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

comment
full-name
email

مطالب مرتبط

blog icon بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی و راه‌های غلبه بر آن

بحران وجودی یا بحران اگزیستانسیال (Existential crisis) زمانی اتفاق می‌افتد که انسان وجود و معنای زندگی خود را زیر سؤال

blog icon اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی کودکان چیست؟

اختلال دیکته‌ نویسی یا Spelling Disorder عبارت است از ناتوانی در نوشتن صحیح، یادگیری و به خاطر سپردن الگو‌های املایی

blog icon دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن چیست؟

دلبستگی ناایمن، شکلی از ارتباط آلوده به ترس است؛ ترس از دست دادن و ترس از صمیمیت، که محققان شکل

blog icon اثر دانینگ کروگر چیست؟

اثر دانینگ کروگر چیست؟

اثر دانینگ-کروگر Dunning–Kruger effect نوعی سو‌گیری شناختی است که در افرادی با دانش، تجربه و یا تخصص محدود نسبت به